||

Teatr Panopticum w Teatrze Starym w Lublinie

Wydarzenia Jubileuszowe związane z 70-leciem Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” ciągle trwają. Była już oficjalna Gala Jubileuszowa w Operze Lubelskiej, były inne, a przed nami kolejne imprezy towarzyszące obchodom naszych dostojnych Urodzin.

Tuż nazajutrz po uroczystości oficjalnej w Operze Lubelskiej, 16 kwietnia 2026 roku w Teatrze Starym odbył się pokaz trzech spektakli Teatru Panopticum. Było to „Spotkanie z Melpomeną” wpisujące się w obchody jubileuszowe MDK „Pod Akacją”, w którym Panopticum działa nieprzerwanie od 42 lat.

Nasz teatralny dzień został zrealizowany dzięki zaproszeniu i uprzejmości Pana Michała Karapudy – dyrektora Teatru Starego w Lublinie, człowieka kochającego teatr, otwartego na młodą kulturę, życzliwego i pełnego zrozumienia dla twórczości młodego pokolenia.

Bardzo dziękujemy i jesteśmy wdzięczni za możliwość wystąpienia na szacownej, historycznej scenie jednego z najstarszych w Polsce teatrów (200 lat). Dziękujemy także profesjonalnej, miłej i pomocnej ekipie technicznej oraz wszystkim pracownikom i wolontariuszom wspierających to wydarzenie. Dzięki ich życzliwości i przyjaznej atmosferze czuliśmy się w przestrzeni Teatru Starego jak u siebie w domu.

Prezentowane przez nas spektakle są już obecne w repertuarze Panopticum od co najmniej roku

Grzechy szkolne – spektakl dramatyczny, wiele razy już grany, ciągle cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród młodej publiczności. Nie inaczej było również tym razem z wypełnioną po brzegi widownią. Spektakl o dojrzewaniu do dorosłości, pełny emocji, naturalnych dialogów i ciekawych rozwiązań formalnych zawsze budzi zaciekawienie ale skłania też do głębszej refleksji. Widz wychodzi z każdego przedstawienia poruszony i zadziwiony wysokim poziomem i dojrzałością gry scenicznej bardzo przecież młodych jeszcze aktorów. A oni czują się na scenie jak ryby w wodzie, są odważni, kreatywni i potrafią energetycznie łączyć się z widzem. To wielka zaleta tak młodego zespołu aktorskiego. Muzykę jak zwykle skomponował Piotr Tesarowicz i przygotował wokalnie występującą młodzież. Ciekawostką jest też utwór finałowy w spektaklu, do którego słowa napisała i muzykę skomponowała zdolna również aktorsko uczestniczka prezentowanego przedstawienia. Spektakl jak zwykle był przyjęty przez publiczność bardzo gorąco z widocznym wzruszeniem i refleksją.

Recital piosenki aktorskiej i poetyckiej Emilii Marzec – studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, naszej wychowanki i uczestniczki Teatru Panopticum od wielu lat.

Bardzo udany koncert to przede wszystkim zasługa talentu aktorsko -wokalnego Emilii, jej scenicznej osobowości oraz wyrazistej ekspresyjnej interpretacji ale też umiejętności lirycznego, wrażliwego opowiadania o ludzkich uczuciach.
Oczywiście na ostateczny efekt tego wyjątkowego koncertu złożyły się przede wszystkim; muzyczne wyczucie słowa i literackiej metafory Piotra Tesarowicza, kompozytora i autora muzyki wszystkich wykonanych utworów. Tesarowicz nie tylko skomponował te utwory ale także był wokalnym trenerem Emilii Marzec i towarzyszył jej na scenie przy fortepianie. Tu warto wspomnieć, że z Teatrem Panopticum współpracuje już od 17 lat, dzięki czemu dramaturgia prawie wszystkich spektakli wzmocniona jest jego autorską muzyką i opracowaniem wokalnym. Recital był nagrodzony przez publiczność na stojąco, co świadczy o poziomie wykonawczym całego koncertu. Wielkie brawa!

Ostatnim tego wieczoru spektaklem dramatycznym była Plama na suficie autorstwa Piotra Zaremby, o którym już niejednokrotnie pisaliśmy. Historyk amerykanista, dziennikarz, autor kilku powieści, słuchowisk radiowych i dramatów teatralnych realizowanych również przez Teatr Telewizji. Od wielu lat przyjaciel Panopticum, a „Plama…” jest już drugą sztuką realizowaną przez nasz Teatr jako adaptacje jego wcześniejszych powieści. Piotr Zaremba był obecny tego dnia na widowni, nie tylko na „Plamie..” ale na wszystkich trzech spektaklach. Spektakl był grany po raz czwarty. Dwukrotnie wcześniej w CK w Lublinie i na Scenie Współczesnej w Warszawie.

Plamie na suficie gra starszy, bardziej doświadczony zespół Panopticum, między innymi Emilia Marzec śpiewająca wcześniej w recitalu wokalnym.

Zadania reżyserskiego pod opieką artystyczną Mieczysława Wojtasa podjęła się ubiegłoroczna maturzystka, a obecnie również studentka krakowskiej AST im. St. Wyspiańskiego – Kaja Rowińska. Wyraźnie widoczny w spektaklu dialog pokoleń przeplata się z wątkiem sensacyjnym, a kończy się w prawdziwie szekspirowskim stylu. Spektakl pełny zaskakujących zwrotów, perfekcyjnie zagranych scen niekiedy komicznych, potraktowanych z przymrużeniem oka z elementami groteski. Żywo reagująca publiczność świadczy o świetnym kontakcie aktorów z publicznością. Po zakończeniu przedstawienia długie gorące brawa na stojąco mile przyjął cały grający zespół, nie spodziewając się aż takiego aplauzu.
Perełką tego wieczoru była bez wątpienia charyzmatyczna Magdalena Gorgol-Rzepecka, która w jej tylko właściwym stylu pięknie poprowadziła ten wyjątkowy wieczór i nadała mu niepowtarzalną aurę. Jej artystyczna osobowość ma także swój rodowód w Teatrze Panopticum, przez wiele lat z nim związana.

Wydarzenie jest już historią ale na długo pozostanie we wspomnieniach cudownej, twórczej młodzieży, dla której teatr jest czymś więcej niż tylko dodatkowymi zajęciami w zespole zainteresowań. Teatr dla tych młodych pasjonatów jest sposobem życia i kreowania świata według swojej wizji, przekonań i szczerych emocji. Mam właśnie zaszczyt i przyjemność pracować z taką właśnie młodzieżą starając się urzeczywistniać ich artystyczne marzenia. Wszystko to może odbywać się w przyjaznym ciągle młodym choć 70 letnim Domu „Pod Akacją”.

Autorzy zdjęć: Adrian Krać, Jarek Witkowski
Zdjęcie w nagłówku: Adrian Krać

Podobne wiadomości

  • ||

    Teatralna Wigilia 2011 w Panopticum

    22 grudnia (czwartek), godz.16:00, MDK „Pod Akacją”, s. 40 Zapraszamy wszystkich obecnych i byłych uczestników oraz przyjaciół Teatru Panopticum na uroczyste spotkanie opłatkowe. Zwyczajowo przychodzimy z drobnym, najlepiej przygotowanym przez siebie specjałem kulinarnym, wzbogacając nasz stół wigilijny. Wyjątkowa i magiczna atmosfera — gwarantowana. Mamy nadzieję, że nasza wspaniała artystyczna wspólnota jak zwykle nie zawiedzie i swoją młodzieńczą energią i kreatywnością wypełni ten jedyny w roku wieczór.

  • |

    „Oda do wolności” zbiorowym manifestem młodości

    Niedawna premiera widowiska taneczno – teatralnego, która odbyła się 29 listopada 2022r. w Centrum Kultury w Lublinie przeszła oczekiwania twórców i wykonawców tego wydarzenia odbijając się dalekim echem nie tylko w środowisku młodzieży lubelskiej ale też w kręgach starszego pokolenia, do których również ten artystyczny manifest był adresowany. Najlepszym tego dowodem była pękająca w szwach widownia, nie wszystkim bowiem udało się obejrzeć spektakl na siedząco, spora część widzów po prostu…

  • |

    Wigilia 2025 w Panopticum

    Tradycyjnie, jak co roku wszystkich obecnych i byłych aktorów Panopticum oraz naszych przyjaciół zapraszamy na spotkanie wigilijne! W tym roku odbędzie się ono 22 grudnia (poniedziałek) o godzinie 12:00 15:00. Ze względu na ograniczony czas otwarcia MDK tego dnia, prosimy o punktualność. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie czas by przyjechać i spędzić z nami czas kolędując, jedząc i rozmawiając. Oczywiście każdy, jak co roku, przynosi coś od siebie do jedzenia na wspólny stół….

  • |||

    Mieczysław Wojtas i Piotr Tesarowicz odznaczeni

    Dziś w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie odbył się kameralny Koncert Jubileuszowy „Nasz dom, Nasza rodzina, Nasza kultura, Nasze marzenia”. Z dumą informujemy, że podczas wydarzenia Mieczysław Wojtas i Piotr Tesarowicz otrzymali odznaczenia: Mieczysław Wojtas – Medal Zasłużony dla Miasta Lublin Piotr Tesarowicz – Medal Prezydenta Miasta Lublin Gratulujemy!

  • ||

    Życzenia dla Szefa

    Ten rok nie okazał się dla nas łaskawy. 🙁 Nie dość, ze COVID, to na dodatek nasz Szef, Mieczysław Wojtas, tuż przed świętami Bożego Narodzenia wylądował w szpitalu. Postanowiliśmy umilić mu okres rekonwalescencji i nagraliśmy dla niego kolędę i życzenia świąteczne. Publikujemy je poniżej na wyraźne życzenie Szefa (mówi, że się wzruszył 🙂 ) W kolędzie wystąpili: Natalia Marczuk, Maja Kalbarczyk, Grzegorz Popiołek, Jakub Wyszomirski, Emil JanczakReżyseria i aranżacja dźwięku:…

  • ||

    Wigilia Starego Miasta

    18 grudnia (niedziela), godz.17:00, przy Bazylice oo Dominikanów, okolice ul. Złotej Betlejem polskie — to tytuł nowego, krótkiego widowiska artystycznego przygotowanego głównie przez grupę debiutantów na otwarcie Wigilii Starego Miasta. Teatr Panopticum od kilku już lat otwiera tę piękną imprezę w tradycyjnej Szopce Betlejemskiej z udziałem lubelskich hierarchów kościelnych i prezydenta miasta Lublin. W tym roku impreza odbędzie się przy Bazylice oo Dominikanów i ul. Złotej. Nasz program rozpocznie się…