Archiwum 2008

Poniżej znajdują się archiwalne wpisy z roku 2008.


„Czas Nadziei”

Zobacz galerię zdjęć

To tytuł specjalnego programu poetycko-muzycznego zrealizowanego przez Teatr Panopticum na okoliczność otwarcia Wigilii Starego Miasta.

Program został zaprezentowany w niedzielę 21 grudnia 2008r. w Szopce Bożego Narodzenia na Placu Po Farze w obecności prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego oraz arcybiskupa Józefa Życińskiego. Występ bardzo się podobał zarówno władzom miasta jak i zgromadzonej tłumnie na placu publiczności. Arcybiskup  podkreślał akcenty polskie i ogólnoludzkie w przesłaniu prezentowanego spektaklu.

Scenariusz opracował i program wyreżyserował Mieczysław Wojtas, a klimatyczną muzykę skomponował Piotr Tesarowicz.

Soliści: Julia Sobiesiak, Anna Skawińska, Patryk Kawa.

Wykonawcy: Karolina Brygoła, Katarzyna Szczodrowska, Joanna Kleparska,  Małgorzata Saniak, Michał Jóźwik, Bartosz Spust, Szymon Marciniak, Wojciech Marcinkowski, Tomasz Stefanowicz i gościnnie Jan Tuźnik. Wokalnie wspomagali debiutanci.

Autorzy zdjęć: Piotr Brzozowski i Karolina Michajłow z pracowni fotografii Anny Chowaniec, MDK „Pod Akacją”.

Zobacz galerię zdjęć

Wigilia w Panopticum

Zobacz galerię zdjęć

W sobotę 20 grudnia 2008r. odbyło się tradycyjnie już, tak jak w latach poprzednich, spotkanie wigilijne wszystkich zespołów Teatru Panopticum. Z roku na rok spotkania te są coraz liczniejsze i mają wyjątkowy oraz niepowtarzalny klimat.

W sobotnie popołudnie na poddasze Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” przyszło ok 60 osób. Wszyscy przynieśli z sobą wigilijne specjały, dzięki czemu stół był obfity i piękny. Nie stół był jednak najważniejszym elementem tego uroczystego spotkania. Najważniejsi byli sami uczestnicy i atmosfera jaką stworzyli.

Spotkanie miało charakter można by rzec „pokoleniowy”. Przyszli młodzi gimnazjaliści, licealiści, studenci szkół teatralnych i ci, którzy już nie są bezpośrednio z Panopticum związani ale kiedyś byli jego głównymi aktorami i nadal czują mocną więź z tym miejscem. Wielopokoleniowe spotkanie przerodziło się w rodzinny wieczór wspomnień, wspólnych kolęd i popisów wokalnych naszych solistów. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnego, świątecznego przesłania i życzeń Szefa – Mieczysława Wojtasa. Liczba uczestników naszej teatralnej Wigilii świadczy o tym,że sztuka teatru potrafi znakomicie łączyć młodych ludzi, tworzyć cenne wartości i budować trwałe przyjaźnie.

WESOŁYCH  ŚWIĄT!

Zobacz galerię zdjęć

Teatralna  Wigilia

Wszystkich dawnych i obecnych aktorów Teatru  Panopticum  zapraszam  na tradycyjne spotkanie przedświąteczne, któremu towarzyszy niezwykła atmosfera przyjaźni i wspólnoty artystycznej.

Nasza teatralna Wigilia odbędzie się 20 grudnia 2008r. (sobota) o godz. 14:00, MDK ul. Grodzka 11. Starym zwyczajem każdy oczywiście coś z sobą przynosi – myślę tu o wigilijnym menu.
Przyjdźcie, na pewno będzie miło i rodzinnie.

Szef – Mieczysław Wojtas

Zapraszamy  na spektakle

W środę, 3 grudnia 2008, o godzinie 18:00 Teatr Panopticum zaprezentuje dwa spektakle: „Ósmy  Dzień  Stworzenia”  oraz  „Czerń to odcień szarości”.

Spektakle odbędą się w Sali Nowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Witryna  teatralna

Szesnastego listopada 2008 r. Teatr Panopticum wystąpił gościnnie w Lubartowie na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury podczas lokalnej imprezy teatralnej środowisk szkolnych. Lubartowskiej publiczności nasz teatr zaproponował dwa spektakle, będące aktualnie w repertuarze Panopticum: „Ósmy Dzień Stworzenia”  i  „Czerń to odcień szarości”. Oba spektakle zostały przyjęte przez widownię wyjątkowo gorąco i były długo oklaskiwane.

Impreza odbywała się na scenie auli Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Szopena 6. Po prezentacjach teatr Trupa Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie zaprosił wszystkie występujące grupy teatralne na pizzę do restauracji. W atmosferze lokalu uczestnicy spotkania prowadzili żywe rozmowy o teatrze i szybko się zintegrowali. Był to dla wszystkich bardzo miły i kulturalny wieczór, który niewątpliwie pozostawi wiele wspomnień.

Miniatury włoskie – galeria zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas zdarzenia teatralnego „Miniatury włoskie”.

Miniatury włoskie – zdarzenie teatralne

24 października 2008 w galerii Na Poddaszu Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Grodzkiej 11 odbył się wernisaż poplenerowej wystawy malarstwa  z pracowni Iwony Jedlińskiej i Ewy Misztal. Prace plastyczne powstały podczas wakacyjnego pleneru we Włoszech, a wystawę nazwano „Szkicownik włoski”.

Na tę miłą okoliczność Teatr Panopticum przygotował specjalny program teatralny inspirowany malarstwem z wystawy i zaprezentował go podczas wernisażu. Zdarzenie teatralne złożone zostało z trzech miniatur, z których jedna przeniosła nas do czasów rzymskich cezarów, a pozostałe dwie odwoływały się do włoskiej komedii dell’arte. Dwóch cezarów rzymskich wygłosiło w formie dialogu mowę o muzach (Dawid Radawski i Szymon Marciniak), po czym Michał Jóźwik jako wędrowny poeta wychwalał urodę Wenecji przy wtórze skrzypiec Julii Sobiesiak, która wykonała solowo fragment z opery Traviata Giuseppe Verdiego.

W wenecki krajobraz znakomicie wpisały się postaci Arlekinów (Małgosia Saniak, Ola Kwiecień i Wojtek Marcinkowski), którzy ożywali jak ruchome lalki, bądź zastygali w posągowych pozach w złotych weneckich maskach, by w końcu przesiąść się do weneckiej gondoli. W gondoli stworzonej przez aktorów  Ania Skawińska brawurowo wyśpiewała włoską pieśń 'O sole mio.

Występ, przez spory tłum uczestników wernisażu,  został przyjęty niezwykle gorąco i z zachwytem dla kunsztu aktorskiego młodych aktorów Teatru Panopticum. Zdarzenie wyreżyserował Mieczysław Wojtas, zaś przy pianinie akompaniował Piotr Tesarowicz.

Nowy sezon – pierwsze  występy

 • 9 września 2008r. w Bazylice ojców Dominikanów w Lublinie, podczas uroczystego podsumowania konkursu plastyczno-literackiego „Klasztor w sercu miasta”, Jan Tuźnik i Dawid Radawski (Panopticum) czytali nagrodzone teksty naszej teatralnej koleżanki Agaty Klepki, która otrzymała w tym konkursie  pierwszą nagrodę.
 • 22 września 2008 r. w MDK „Pod Akacją”  przy ul. Grodzkiej 11 Teatr Panopticum zaprezentował fragmenty spektaklu „Ósmy Dzień Stworzenia” w częściowo zmienionej obsadzie. Występ miał charakter zamknięty, a na widowni zasiedli dyrektorzy placówek pozaszkolnych województwa lubelskiego i władze Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Aktualnie zespół przygotowuje się do specjalnego występu w zmienionej już obsadzie, który odbędzie się 14.10.2008r. w sali błękitnej Urzędu Wojewódzkiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spektakl będzie miał charakter zamknięty, przeznaczony dla uczestników wojewódzkiej uroczystości obchodów Dnia Nauczyciela.

O premierze spektaklu w nowej obsadzie poinformujemy zainteresowanych za pośrednictwem naszej strony WWW.

Zmiany obsadowe

Ze względu na odejście z zespołu ubiegłorocznych maturzystów, rozpoczynających studia poza Lublinem, przeprowadziliśmy duże zmiany w obsadzie spektaklu „Ósmy Dzień Stworzenia”. Siedem nowych osób intensywnie się przygotowuje do swoich ról. Dzięki temu nadal będziemy mogli grać ten spektakl.

Nowe role przyjęli: Julia Sobiesiak, Dawid Radawski, Małgorzata Saniak, Karolina Brygoła, Tomasz Stefanowicz, Michał Jóźwik i Joanna Augustyniak.

Mamy nadzieję, że tak poważne zmiany w składzie zespołu nie wpłyną na jego walory artystyczne, a nowym aktorom życzymy powodzenia.

Debiutanci w Panopticum

5 i 6 września 2008r. odbyły się spotkania z kandydatami do Teatru Panopticum. Zgłosiło się wyjątkowo dużo, bo aż dwadzieścia młodych osób, z którymi przeprowadzono rozmowy wstępne. Kandydaci prezentowali również swoje umiejętności aktorskie w krótkich etiudach tematycznych. Prezentacje odbywały się obecności starszych uczestników Panopticum i były przez nich następnie komentowane. Dzięki miłej i życzliwej atmosferze stworzonej przez starszych kolegów, kandydaci czuli się swobodnie pozbywając się tremy. Większość młodych miłośników teatru wykazało zadowalający poziom umiejętności, a niektórzy nawet oznaki talentu. Debiutanci rozpoczęli już zajęcia warsztatowe, podczas których będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić sztukę aktorską.

Panopticum  w  szkołach  teatralnych

Miło nam poinformować, że w tym roku czworo młodych aktorów Teatru Panopticum rozpocznie studia w wyższych szkołach teatralnych. Do szczęśliwców, którzy nadal będą mogli rozwijać swoje pasje należą:

 • Agata Klimczak
 • Jan Tuźnik
 • Krzysztof Suszek
 • Radosław Walenda

Gratulujemy !

Chcesz się przyłączyć?

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do naszego zespołu prosimy o zapoznanie się z tekstem Informacje dla kandydatów do „Panopticum”.

Zdjęcia z wydarzeń w Noc Kultury

W naszej galerii są już dostępne zdjęcia z następujących wydarzeń:

Zapraszamy do oglądania!

Panopticum w Noc Kultury

Zapraszamy na spektakle 7 czerwca 2008r.

 • Godz. 20:00 Ósmy Dzień Stworzenia, reż. Mieczysław Wojtas, muz. Piotr Tesarowicz – patio MDK ul. Grodzka 11
 • Godz. 21:00 Dlaczego niebo czarne, reż. Mieczysław Wojtas – patio MDK ul. Grodzka 11
 • Godz. 22:00 Performance:
  • Siedem grzechów głównych, reż. Jan Tuźnik – Plac po Farze;
  • Sen reż. Adrian Krać – Plac po Farze
 • Godz. 22:30 Czerń to odcień szarości – miniatura sceniczna w wykonaniu Karoliny Brygoły i Sylwii Witkowskiej, reż. Jan Tuźnik – patio MDK ul. Grodzka 11

Ponownie w „Pożegnaniu z Afryką”

W najbliższy czwartek tj. 5 czerwca 2008r. o godz.17:00 Teatr Panopticum ponownie wystąpi w klubie literackim „Alchemia”  w wirydarzu kawiarni „Pożegnanie z Afryką” (ul.Złota 3, Stare Miasto). Tym razem zaprezentowany zostanie spektakl  Dlaczego niebo czarne.

„Miasto Poezji” i recenzje

Na stronie www.miastopoezji.pl pojawiły się recenzje naszych spektakli prezentowanych w ramach festiwalu. Zapraszamy do lektury:

Gościnnie u Gałczyńskiego

Dnia 30 maja 2008 r. (piątek) o godz. 15:00 Teatr Panopticum zaprezentuje gościnnie w Szkole Podstawowej nr 42 im. K. I. Gałczyńskiego w Lublinie (ul.Rycerska 9) spektakl Ósmy Dzień Stworzenia.

Spektakl będzie towarzyszył koncertowi laureatów Konkursu Recytatorskiego poezji K. I. Gałczyńskiego, a gościem specjalnym będzie córka poety Kira Gałczyńska. Mamy nadzieję,że teatralna interpretacja tekstów poety w wykonaniu młodych aktorów Teatru Panopticum przypadnie do gustu Pani Kirze.

„Miasto Poezji” i dwa spektakle

W ramach organizowanego przez Teatr NN Lubelskiego Festiwalu Literackiego „Miasto Poezji” Teatr Panopticum zaprezentuje dwa swoje spektakle:

 • Ósmy Dzień Stworzenia – 26 maja (poniedziałek), godz. 18:30
 • Dlaczego niebo czarne –27 maja (wtorek), godz. 18:30

Odbędą się one w patio Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie przy ul. Grodzkiej 11.

Panopticum w „Pożegnaniu z Afryką”

W czwartek 8 maja 2008r.o godz.17:00 w kawiarni „Pożegnanie z Afryką” (Stare Miasto, ul. Złota 3, obok Muzeum J. Czechowicza) Teatr Panopticum zaprezentował estradową wersję spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia w ramach cyklicznych spotkań Klubu Literackiego.

Co tam słychać w Panopticum

W studenckim dwutygodniku „Alternatywa” nr 7 ukazał się artykuł pt. „Co tam słychać w Panopticum”. Artykuł jest dostępny online na stronie WWW czasopisma: Co tam słychać w Panopticum.

Artykuł nie jest już dostępny online. Tu można przeczytać jego kopię: Co tam słychać w Panopticum.

Laury

25 kwietnia w Teatrze NN Brama Grodzka jury XXXI Wojewódzkich Prezentacji Teatrów Młodzieżowych ogłosiło werdykt:

Grand Prix w postaci pucharu kuratora oświaty (patrona przeglądu) otrzymał – co jak donosi Kurier Lubelski, nie stanowi wielkiej niespodzianki – spektakl Teatru Panopticum.

Panopticum nagrodzono za porywającą formę sceniczną zastosowaną w spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia,opartym o teksty Gałczyńskiego, wg scenariusza i reżyserii Mieczysława Wojtasa z muzyką Piotra Tesarowicza.

Nagrodzony spektakl został zaprezentowany w Teatrze NN jako najlepszy w tegorocznych Prezentacjach, owacyjnie i gorąco przyjęty przez publiczność.

Jedyną nagrodę aktorską przyznano Janowi Tuźnikowi za rolę w spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia.

Ponadto młodsza grupa Teatru Panopticum została wyróżniona za umiejętność rozmowy językiem współczesnej poezji w spektaklu Dlaczego niebo czarne w reżyserii Mieczysława Wojtasa.

Dlaczego niebo czarne – zdjęcia

W galerii pojawiły się zdjęcia z dzisiejszego (24 kwietnia 2008) spektaklu Dlaczego niebo czarne, który odbył się w Domu Kultury ABC Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów. Zapraszamy do oglądania.

Nowe zdjęcia

W naszej galerii pojawiły się nowe zdjęcia z premiery spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia. Autorem zdjęć jest Piotr Rodzoch.

Gazeta Wyborcza o nas

W dzisiejszym (2008.04.21) wydaniu „Gazety Wyborczej” można przeczytać artykuł „Szkoła wyobraźni Mieczysława Wojtasa” będący krótką recenzją naszego piątkowego spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia.

Artykuł dostępny jest również on-line w serwisie WWW Gazety: Szkoła wyobraźni Mieczysława Wojtasa.

Artykuł nie jest już dostępny online. Tu można przeczytać jego kopię: Szkoła wyobraźni Mieczysława Wojtasa.

Zapraszamy na spektakle

Podczas „Wojewódzkich Prezentacji Teatrów Młodzieżowych” Teatr Panopticum weźmie udział w konkursie i przedstawi dwa spektakle:

 1. Ósmy Dzień Stworzenia (zespół starszy) – 23 kwietnia 2008r. ok. godz. 19:00
 2. Dlaczego niebo czarne (zespół młodszy) – 24 kwietnia 2008r. ok. godz. 13:30

Miejsce prezentacji: Dom Kultury SM „Czechów” w Lublinie, ul. Kiepury 5a. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Premiera nowego spektaklu

18 kwietnia 2008 o godzinie 18:00, w Sali Czarnej Centrum Kultury w Lublinie odbyła się premiera naszego najnowszego spektaklu Ósmy Dzień Stworzenia.

Ósmy Dzień Stworzenia|Więcej informacji o spektaklu…

Nagroda dla Mieczysława Wojtasa

Miło nam poinformować, że 27 marca 2008r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru Prezydent Miasta Lublina
przyznał Mieczysławowi Wojtasowi nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony
dóbr kultury. Nagroda została wręczona w Trybunale Koronnym w Lublinie podczas oficjalnej uroczystości.